Local Sports

2018 State Basketball Tournament Brackets have been released

ALBUQUERQUE N.M. (KRQE)- The 2018 State Basketball Tournament is now just around the corner, and on Sunday the NMAA released this year's brackets. Here is a look at the seeds from 5A and 6A:

6A Boys

  1. Eldorado
  2. Las Cruces
  3. Atrisco Heritage
  4. Volcano Vista
  5. Cleveland
  6. Valley
  7. Hobbs
  8. West Mesa
  9. Manzano
  10. La Cueva
  11. Abq. High
  12. Rio Rancho
  13. Onate
  14. Santa Fe
  15. Sandia
  16. Piedra Vista
View Bracket Here »

6A Girls

  1. Cibola
  2. Hobbs
  3. West Mesa
  4. Carlsbad
  5. Las Cruces
  6. Rio Rancho
  7. Eldorado
  8. Piedra Vista
  9. Highland
  10. Mayfield
  11. La Cueva
  12. Clovis
  13. Volcano Vista
  14. Onate
  15. Atrisco
  16. Cleveland
View Bracket Here »

5A Boys

  1. Espanola
  2. Los Lunas
  3. Belen
  4. Capital
  5. Artesia
  6. Roswell
  7. Kirtland
  8. St. Pius X
  9. Gallup
  10. Alamogordo
  11. Del Norte
  12. Lovington
  13. Miyamura
  14. Grants
  15. Goddard
  16. Valencia
View Bracket here »

5A Girls

  1. Los Lunas
  2. Bloomfield
  3. Gallup
  4. St. Pius X
  5. Kirtland
  6. Goddard
  7. Espanola
  8. Alamogordo
  9. Artesia
  10. Belen
  11. Miyamura
  12. Farmington
  13. Roswell
  14. Capital
  15. Lovington
  16. Deming
View Bracket Here »

4A Boys

  1. Bernalillo
  2. Silver
  3. Hope Christian
  4. Moriarty
  5. Taos
  6. Portales
  7. Shiprock
  8. St. Michael's
  9. Sandia Prep
  10. Ruidoso
  11. Navajo Prep
  12. Santa Fe Indian
  13. West Las Vegas
  14. Robertson
  15. Socorro
  16. Hot Springs
View Bracket Here »

4A Girls

  1. Portales
  2. Robertson
  3. Moriarty
  4. Shiprock
  5. Silver
  6. Santa Fe Indian
  7. Pojoaque Valley
  8. Hope Christian
  9. West Las Vegas
  10. Cobre
  11. Socorro
  12. Navajo Prep
  13. St. Michael's
  14. Hatch Valley
  15. Taos
  16. Bosque
View Bracket Here »

3A Boys

  1. Texico
  2. Estancia
  3. Pecos
  4. Santa Rosa
  5. Newcomb
  6. Cuba
  7. Tularosa
  8. Dexter
  9. Santa Fe Prep
  10. McCurdy
  11. Eunice
  12. Clayton
  13. Tucumcari
  14. Rehoboth Christain
  15. Dulce
  16. Monte Del Sol Charter
View Bracket Here »

3A Girls

  1. Texico
  2. Tohatchi
  3. Eunice
  4. Tucumcari
  5. Clayton
  6. Tularosa
  7. Dulce
  8. Pecos
  9. Tierra Encantada
  10. Cuba
  11. McCurdy
  12. Dexter
  13. Rehoboth Christian
  14. Newcomb
  15. Loving
  16. Santa Rosa
View Bracket Here »

2A Boys

  1. Magdalena
  2. Fort Sumner/House
  3. Mesilla Valley Christian School
  4. Mora
  5. Menaul
  6. Logan
  7. Tatum
  8. Gateway Christian
  9. Dora
  10. Escalante
  11. Tse' Yi' Gai
  12. Cliff
  13. Alamo Navajo
  14. To'hajiilee
  15. Mesa Vista
  16. Navajo Pine
View Bracket Here »

2A Girls

  1. Logan
  2. Mescalero
  3. Penasco
  4. Fort Sumner/House
  5. Tse' Yi' Gai
  6. Magdalena
  7. Lordsburg
  8. Tatum
  9. Dora
  10. Pine Hill
  11. To'hajiilee
  12. Jemez Valley
  13. Cliff
  14. Questa
  15. Escalante
  16. Navajo Pine
View Bracket Here »

1A Boys

  1. Melrose
  2. Maxwell
  3. Reserve
  4. Quemado
  5. New Mexico School for the Deaf
  6. Springer
  7. Floyd
  8. Vaughn
  9. Grady
  10. Cimarron
  11. Animas
  12. Evangel Christain Academy
  13. Elida
  14. Coronado
  15. Walatowa Charter
  16. Santa Fe Waldorf
View Bracket Here »

1A Girls

  1. Elida
  2. Melrose
  3. Quemado
  4. Des Moines
  5. Coronado
  6. Animas
  7. Grady
  8. Cimarron
  9. Hondo Valley
  10. Springer
  11. Roy/Mosquero
  12. Vaughn
  13. Clovis Christian
  14. Floyd
  15. Walatowa Charter
  16. Reserve
View Bracket Here »
 

STORY TOOLS

Trending Stories

News Briefs